Draugystės tiltas tarp Lietuvos ir Italijos tiesiamas per jaunimo politiką

Spalio 24 dieną į Kauno rajono savivaldybę Lietuvos savivaldybių jaunimo reikalų koordinatorius subūręs kasmetinis, tradiciniu tapęs renginys ,,Koordinalizacija 2014”, kurio tema -,,Jaunimas ir su juo dirbantys darbuotojai šiandien”, buvo neeilinis. Pirmąją renginio dieną įvykusius Nacionalinės jaunimo reikalų koordinatorių asociacijos (NJRKA) prezidento, valdybos, Kontrolės ir Etikos komisijų rinkimus vainikavo kelionė į Italiją. Asociacija, vienijanti..... jaunimo reikalų koordinatorius, atsakingus už savivaldybėse jaunimo politikos formavimą ir įgyvendinimą, žengė drąsų ir tvirtą žingsnį – nusprendė pažvelgti į Lietuvos jaunimo politiką Europos šalių kontekste ir pasisemti patirties iš Italijos, kuri šiemet pirmininkauja Europos Sąjungos Tarybai jaunimo politikos srityje.

Subkultūrų įvairovė - dinamiškas Prahos miesto veidas

Keliaujant į Italiją, dvidešimt penkerių asmenų grupei, vadovaujamai NJRKA prezidento Vido Visocko, teko stabtelti Čekijos sostinėje Prahoje. Ten jaunimo reikalų koordinatoriai turėjo atlikti keletą užduočių. Pirmiausia Čekijos sostinės gatvėse jiems teko  atpažinti jaunimo subkultūrų atstovus ir su jais arba šalia jų įsiamžinti. Jaunimo reikalų koordinatoriams ši užduotis nebuvo sudėtinga, nes rudeniškai pilkos Prahos miesto gatvės mirgėjo nuo skustagalvių skinų, galvų, gotų ekstravagantiško makiažo ar juodos spalvos aprangos,  ryškiaspalvių pankų ,,skiauterių“ ir kitų jaunimo subkultūrų atstovų. Sutikti gatvėse tiek savo išvaizda ir elgesiu išsiskiriančius jaunuolius nebuvo sudėtinga, tačiau rasti kontaktą su jais, o tuo labiau užfiksuoti arba kitaip – pasidaryti asmenukę (,,selfie“) buvo ne taip jau ir paprasta. Nepaisant to, su šia užduotimi jaunimo reikalų koordinatoriai susitvarkė. Juk daugelis jaunimo subkultūrų atstovų yra priskiriami vadinamajai NEET – nedirbančių, nesimokančių ir mokymuose nedalyvaujančių jaunuolių grupei, su kuria pastaruoju metu aktyviai dirba Lietuvos savivaldybių jaunimo reikalų koordinatoriai. Antroji užduotis – jaunimo lankytinų vietų fiksavimas. Miesto centre jų pakankamai daug – universitetas, naktiniai klubai, mokyklos, sporto klubai, jaunimo pamėgtos kavinukės ar greito maisto vagonėliai. Trečioji užduotis – pabendravus su jaunuoliais, sužinti, kur jie labiausiai mėgsti leisti laisvalaikį. Pasirodo, daugelis gatvėse sutiktų jaunuolių vardijo tas pačias ,,lankytinas“ vietas - ,,Roxy club Prague“, ,,Staliu plaza“, ,,Akropolis“, ,,Kariom lazue“ klubus.

Prahoje susitikę su jaunimo politikos srityje dirbančia Z.Maskova, jaunimo reikalų koordinatoriai sužinojo, kad mieste gausiai paplitus jaunimo subkultūroms, kryptingai formuoti ir įgyvendinti jaunimo politiką yra gana sudėtinga. Mat jaunieji neformalai ir kitataučiai nėra ta auditorija, su kuria galima sistemingai dirbti. Tai daugiau dinamiška, greitai kintanti miesto kultūra.

Italijos jaunimo politikos viršūnėje – savanoriška veikla 

Atvykę į Italiją, Lietuvos savivaldybių jaunimo reikalų koordinatoriai apsistojo Padovijos (Padova) miestelyje ir vėliau apsilankė jaunimo centre ,,Centro giovanile Antonianum“. Ten dirbantys specialistai lietuvius supažindino su atviro darbo metodais, savanoriška jaunimo veikla. Svečiai iš Lietuvos taip pat pasidalijo gerąja patirtimi taikant atviro darbo su jaunimu metodus ir principus regionuose. Lietuvos jaunimo reikalų koordinatoriams lankantis minėtame jaunimo centre apie savanoriškas veiklas pasakojo ir patirtimi dalijosi skautai, kuriems vadovauja Davide Tagliaro.

Kitą dieną lietuvių delegacija pasiekė Italijos sostinę Romą. Jaunimo reikalų koordinatoriai apsilankė jaunimo centre ,,Centro giovanile il Centro“. Juos svetingai sutiko centro darbuotojai. Tai buvo trumpas apsilankimas ir susipažinimas su jaunimo klubo, kavinės veikla. 

Nevyriausybinių organizacijų vadovas, buves  „ARCOBALENO“ koperatyvo prezidentas bei šiuo metu vadovaujantis „Reti di Pan“ organizacijai Giovanni Aventaggiato pristatė darbo su gatvės jaunimu specifika, išsakė savo ižvalgas apie darbą su jaunimu kuris nieko nenori, nedirba, nesimoko, priklauso gaujoms, vartoja narkotines psichotropines medžegas. Pristatymo metu buvo supažindinta su nevyriausybinio sektoriaus darbu Italijoje ir bendradarbiavimu su vietos bei kitomis valdžios institucijomis dirbant su „sunkiu“ jaunimu. Paliestas opus klausimas apie gausėjantį jaunimo nedarbą bei nenora dirbt į, mokytis ir kitaip save realizuoti visuomenėje. Diskutuojant apie patį darbą gatvėje bei darbą su konkrečiomis jaunimo kategorijomis, buvo pristatytas gatvės darbuotojo paveikslas. Gatvės darbuotojas turi žinoti tikslinč grupę pas ką eina, su kuo susitinka kaip jis turi elgtis.

Taip pat gatvės darbuotojas visada turi turįti šalia jaunuolį kurį jau pažysta ir kuris pažysta vietos jaunimo grupes, grupuotes susirinkimo vietas. Gero darbo rezultatas tai kai yra sukoncentruota vietos dirbančių institucijų bendras darbas ir jis negali trukti vienerius ar dvejus metus, jis dirbamas nuolat. Daug kartų buvo akcentuojama kad  gatvės darbuotojo uždavinys surasti ir išmokyti jaunuolius būti šale gatvės darbuotojo tik per „Per education“ metoda galima pasiekti visas jaunimo grupes. Lietuvos savivaldybių jaunimo reikalų koordinatoriai domėjosi, kaip įgalinti nedirbantį, nesimokantį ir mokymuose nedalyvaujantį jaunimą veikti, būti aktyvia visuomenės dalimi.

Susitikimo su jaunimo organizacijos ,,CSV – Le oficine de voluntario“ atstovais diskutuota apie tai, kas yra tikrasis savanoriavimas. Daugumą jaunimo projektų įgyvendinančių asmenų yra savanoriai, už paaukotą laisvą laiką, negaunantys jokio atlygio. Savanorystės tradicijos Italijoje yra perduodamos iš karto į kartą ir tai jau tampa šeimų garbės reikalu.  Didžiausia savanorystės veiklą Italijoje atlieka bažnytinės organizacijos „Don Bosco“ bendruomenės. 
Po ilgų diskusijų buvo paliesta pozityvios jaunimo politikos Europoje tema.

Iš Vatikano į Lietuvą – su naujomis idėjomis

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija Italijoje besilankantiems jaunimo politiką Lietuvoje formuojantiems ir įgyvendinantiems specialistams suteikė galimybę apsilankyti Vatikane. Kelionę vainikavo popiežiaus Pranciškaus bendroji audiencija Šv. Petro aikštėje.

Po kelionės į Italiją Nacionalinės jaunimo reikalų koordinatorių asociacijos vadovybės ir narių planuose – darbo modelio sukūrimas darbui su nedirbančiu, nesimokančiu ir mokymuose nedalyvaujančiu jaunimu, jo identifikavimo kas jis toks yra ir tarptautinio projekto paraiškos rengimas, kuri bus teikiama Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūrai, dėl jaunimo įgalinimo veikti. Būsimo projekto partneriai -  aplankyti Italijos jaunimo centrai. Taip pat bus tęsiamas bendradarbiavimas su Italijos, Čekijos jaunimo darbuotojais.

Nacionalinės jaunimo reikalų koordinatorių asociacijos informacija